Bay College Announces Fall 2015 Scholarship Recipients

10/1/2015
 
Bay de Noc Community College has announced the scholarship recipients for the fall 2015 semester.  The scholarship program is supported by area businesses and organizations, as well as by individuals through endowment and annual contributions.
 
For information on developing a scholarship fund, contact the Vice President for Institutional Advancement / Foundation, Kim Carne, 906-217-1700.  Bay College is an Equal Opportunity Employer and offers scholarships based on donor defined criteria.  Education programs are offered in Escanaba, Iron Mountain, Manistique, and online.

Scholarships were awarded to the following students for the Fall 2015 semester:
Armstrong Creek: Oliver Felton Memorial Scholarship – Michael Bruce
 
Bark River: Donald Mosier Memorial Scholarship – Kent Dubord; Rusha/Ziemba Volleyball Scholarship – Kortney Jenshak; Earl N Robinson/Elks #354 Scholarship – Elizabeth Lippens; Daniel & Karen Luchay Scholarship – Pamela Mlostek; William G. & Lillian S. Mather Scholarship – Elizabeth Lippens, Pamela Mlostek; Eden LeGrand Scholarship – Rodrigo Velez Rey; Bay College Faculty & Staff Scholarship – Rodrigo Velez Ray; Marbey Colburn Hornstein Scholarship – Mason Wallace
 
Carney: Jean Seymour Scholarship – Amenda Johnson; Arne J & Violet Maki Scholarship – Amenda Johnson; Dr. John D. Groos Family Scholarship – Alexis Murray; Robert J. & Elva M. Hirn Scholarship - - Mitchell Rusche
 
Channing: Marion Groos Scholarship – Lee Anne Jauquet
 
Chatham: Roy I Larson Scholarship/Joseph Heirman Founder’s Award Scholarship – Matt Maki
 
Cooks: United Commercial Travelers/I.R. Peterson Memorial Scholarship – Alicia Raredon
 
Cornell: Marbey Colburn Hornstein Scholarship – Keenan Barron; Wildlife Unlimited of Delta County/Edward Q. McCarthy Memorial Scholarship – Ryan Hubert; Dr. Mary L Cretens Memorial Scholarship– Tyler Rivard
 
Daggett: Krusin Klassics Scholarship/Marian Olson Scholarship – John Green; Theodore Bash Family Scholarship – Tristan Kuntze
 
Engadine: Milton Schmidt Scholarship/ Arne J & Violet Maki Scholarship – David Bawol
 
Escanaba: Robert J & Elva M Hirn Scholarship – Jason Anderson, Bryan Tiglas, Angela Stepnowski; Anderson Funeral Home/Passageways Travel Scholarship – Laura Anderson; Demeuse/St. Onge Scholarship – Trudey Aynes; Percy Weinberg Scholarship – Erika Barnhart, Ryan Timler; Donald M Armstrong Scholarship/Bay de Noc Engineers Club Scholarship – Amanda Bink; Leanne Trebilock Scholarship /Island Resort and Casino– Kayla Blunt; Joseph, Mary, Josephine and Margaret Sayklly Scholarship/UP Garden Scholarship – Nicholas Chenier; Lawrence Hartwig Outstanding Student Award Scholarship – Tamara Cole; Oliver Felton Memorial Scholarship – Bryan Fassbender, Allie Paquin; Barbara Nemacheck Nursing Scholarship/ Phil and Mary Clark Scholarship – Jennifer Fitzpatrick; Edward J. Sackerson Scholarship – David Germain; Dr. William Butt Scholarship/ Josephine Zajkoski Fine Arts Award Scholarship – Jesse Goudreau; Richard Pepin Bay Tech Scholarship/Bernie & Eileen St. Onge Scholarship – Tyler Hardwick; Escanaba Bay Shore Kiwanis Scholarship/ Dorothy & Bernie St. Onge Scholarship –Brandi Harris; Dr. & Mrs Roy B Johnson Family Scholarship– Kayla Harris; Hagle Quarnstrom Scholarship/Howard Nathan Heikkinen Scholarship –Mary Houle; Delta County Golf Scholarship – Olivia LaForest, Joshua Kriegl; Mead Paper Escanaba Scholarship – Olivia LaForest, Danielle Cass, Kayla Harris Timothy Penegor, Erica Sommers, Gideon Trent; Sally Zimmer Nursing Scholarship – Jerrica LaVigne; Sam & Elinor Benedict Scholarship – Bethany Lemerand, Kasey Lippens; Dr. Mary L Cretens Memorial Scholarship – Austin Loehr, Tara Magnuson, Bailey Dalgord, Nicholas Chenier, Aubree Peterson, Donelle Robitaille; Annual Scholarship – Bay College/ William G. & Lillian S. Mather Scholarship/Betty Bolm Memorial Scholarship – Thomas Magnuson; Robert & Mildred Bink Scholarship – Noah Marsicek; John Lemmer (Skills USA) Scholarship – Eric McKnight; Bay Faculty Textbook Scholarship – Steven Noble; Bay Sages Scholarship/Bay College Alumni Associate Scholarship – Kimberlee O’Donnell; Joseph & Wanda Corcoran Scholarship/ William G. & Lillian S. Mather Scholarship/ Melba Bramer Scholarship – Kendra Ohman; Oddfellow & Rebekah Scholarship – Allie Paquin; Jack Rydquist Memorial Scholarship – Timothy Penegor; Duane & Judith Hamelin Scholarship/ David T Lindstrom Scholarship – Jacob Rodman; John A Romstad Scholarship/ Gladstone Swedish Club Scholarship – Todd Rose; Arne J & Violet Maki Scholarship – Alex Ruatti, Kelsie Thomma; Curly DeGrand & Darby Mitchell DeGrand Scholarship – Alex Ruatti; Jean Seymour Scholarship – Tyler Skufca; Marian Olson Scholarship – Kayla Blunt, Erica Sommers; Harnischfeger Former Employees Scholarship/Gafner Machine Scholarship – William Soper; Frank & Bertha Hartwig Scholarship – Lonia Stevens; Escanaba Women’s Club Scholarship (GFWC) – Samantha Swenor; Louis J Kintziger Scholarship -  Samuel Taylor; Leona Erickson Scholarship – Kelsie Thomma; Sam & Elinor Benedict Scholarship – Elise Valiquette
 
Gladstone: Delta County Golf Scholarship – Hailey Bedard, Derek Bernson, Thomas Boudreau, Ashley Lektzian, Axel Madden, Megan McCann; William & Thomas Gasman Scholarship – Hailey Bedard; Warren H Millard Scholarship – Derek Bernson; Joel A. Coplan Scholarship – Jacob Bianga; Oliver Felton Memorial Scholarship; Jacob Bianga, Adam Williams; Eagles Past Presidents Club Scholarship – Thomas Boudreau; Dr. Mary L Cretens Memorial Scholarship – Allison Chenier, Bailey Griebel, Sara Larson; Mead Paper Escanaba Scholarship – Allison Chenier, Kelly Coyne, Axel Madden, Christina Nelson, Spencer Pederson, Brandon Ruby, Nicole Siedlecki, Jalen Stenson; John Lemmer (Skills USA) Scholarship – Zachary Chouinard; Robert J & Elvira M Hirn Scholarship – Lucas Dean, Marla Han, Emily Sherk; Harnischfeger Former Employees Scholarship – Bryant Greer; Richard J Pryal Scholarship – Tarah Heitman; Marian Olson Scholarship – Sarah LaCosse, Christina Nelson; C Gust Peterson Family Scholarship/ Frank & Bertha Hartwig Scholarship – Marissa Leisner; Ray & Elaine Gorlitz Scholarship – Luke Lueneberg; Baybank Scholarship – Kenly Milam; Greg and Linda Yagodzinski Scholarship/ Terry, Mary Jo, & Marnie Hade Scholarship – Amanda Mortl; Percy Weinberg Scholarship – Christina Myers; Arne J & Violet Maki Scholarship – Christina Myers, Jenna Pepin; UP Garden Scholarship/ Dorothy Baltic Memorial Scholarship – Christina Myers; MI Association of Retired School Person Scholarship/ Donald Bolm Memorial Scholarship – Betsy Olson; F Richard Hoyler Scholarship  -  Chad Parks; William G. & Lillian S. Mather Scholarship – Chad Parks, Jalen Stenson; Carl and Ruth Wickman & Ruth and Robert Addison Scholarship – Grant Smith; Duane MacGregor Scholarship/ Delta County Bar Association Scholarship – Abbey Strom; John Skradski Scholarship – Emily Tardiff; John Erickson Scholarship – Adam Williams;  Delta County Jaycees Scholarship – Nicole Williams
 
Goodman: Dr. Mary L Cretens Memorial Scholarship – Mechille Klatt
 
Gwinn: Dr. Mary L Cretens Memorial Scholarship – Danielle Hammond; Alma Christenson Scholarship – Stepheniey Lyke; Arne J & Violet Maki Scholarship – Alexandria Miller; Bay College Annual Scholarship – Ann Taylor
 
Hermansville: Bay College Annual Scholarship / Robert & Mildred Bink Scholarship – Taylor Gustafson; Dr. Mary L Cretens Memorial Scholarship – Darcy Rochon
 
Ingalls: Dr. Mary L Cretens Memorial Scholarship – Harli LaPointe
 
Iron Mountain: Brother Felix Scholarship – Sierra Fayas; Charles & Patricia Nelson Scholarship – Mallory Flannery, Mason Schinderke; Millie Bartol Memorial Scholarship – Nikki Kleiman, Chelsea Truscott; Patrick & Marie Kearney Scholarship/ Dickinson Golf Scholarship – Nicholas Salin
 
Iron River: Dr. Mary L. Creten Memorial Scholarship/ Helen Sackerson Scholarship – Kendra Campbell
 
Ishpeming: Arne J & Violet Maki Scholarship/Theodore & Betsy Goetz Scholarship – Chelsea Tarvainen
 
Kingsford: Charles & Patricia Nelson Scholarship – Stacey Bartl, Zack Hamacher; Dickinson County Golf Scholarship – Ashley Calkins; James P Tolfa Scholarship – Rachael Gibler; UP Whitetails Association Scholarship/ Claude & Pearl Tobin Scholarship  – Ashley Harris; Arne J & Violet Maki Scholarship – Emily Oberthaler
 
Manistique: Arne J & Violet Maki Scholarship – Garrett Knuth, Elisabeth MacGregor, DJ Peterson, Molly Slavinski; George & Beda Young Scholarship/ Mouz Pamp Memorial Scholarship – DJ Peterson; Joseph & Ida Groos Scholarship/ Bay College Annual Scholarship / Louis K Kintziger Scholarship– Cody Taylor
 
Menominee: Anderson Tackman & Co Accounting Scholarship/ Donald Mosier Scholarship – Stephanie Flynn
 
Negaunee: Dr. Mary L Cretens Memorial Scholarship – Katie Marks
 
Niagara: Edward J Sackerson Scholarship – Jonathan Markham; Charles & Patricia Nelson Scholarship – Jason Neuens, Jessica St. Louis; Dr. Mary L Cretens Memorial Scholarship – Kyle Rucinski; Arne J & Violet Maki Scholarship – Stefanie Seckinger
 
Norway: Jack & Caroline Banfield Scholarship/ Dr. Mary L Cretens Memorial Scholarship – Deborah Davis;  Alice Hooper Taylor Scholarship/ Robert Forgette Family Scholarship – Gillian Davis; Jack L Gingrass Scholarship/ Mary Jo Angera Scholarship – Gino Mariucci; Willard & Joyce Bero Scholarship/ Arne J & Violet Maki Scholarship – Katlyn Roberts
 
Ontonagon: Willard & Joyce Bero Scholarship/ Arne J & Violet Maki Scholarship – Logan Graff
 
Perkins: George and Edith, Robert and Eleanor Weingartner Scholarship – Emily Gudwer
 
Perronville: Mead Paper Escanaba Scholarship – Karleigh Sundquist
 
Powers: Escanaba Noon Kiwanis Scholarship/ Oliver Felton Memorial Scholarships – Samantha Cryderman
 
Rapid River: Dr: Mary L. Cretens Memorial Scholarship – Jerri DeMenter; Delta County Golf Scholarship/ Mead Paper Escanaba Scholarship – Mykayla Ettenhoffer; Arne J & Violet Maki Scholarship – Chelsea Guenette; Wells Fargo Bank Scholarship – Taylor Hedges; Mouz Pamp Memorial Scholarship – Rachel LaCosse; Rayne J Hamelin Scholarship/ Juel & Naomi Lee Scholarship – Steven Lippold; Sam & Elinor Benedict Scholarship – Aaron Radlicki; AAUW Scholarship/ William G. & Lillian S. Mather Scholarship – Arthur Radlicki; Patrick & Marie Kearney Scholarship/ Emerson & Mary Gage Scholarship/ Helen Sackerson Scholarship – Rikki Stropich; Ray & Peg Hirvonen Scholarship/ Joseph & Anita Clairmont Scholarship – Paige Vietzke; Charles & Lone Follow Scholarship/ Edward J Sackerson Scholarship – Tammy Wilber
 
Rock: Straub, Pettitt, and Yaste Scholarship/ Dr. Mary L Cretens Memorial Scholarship – Marissa Westlund;
 
Sagola: Patsy (“Pat”) Link Scholarship – Abigail Reimer;
 
Sault Sainte Marie: Dr: Mary L Cretens Memorial Scholarship/ Mouz Pamp Memorial Scholarship – Joseph Suriano
 
Spalding: Louis J. Kintziger Scholarship/ Mead Paper Escanaba Scholarship - Brooke Schram
 
Stephenson: Louis J. Kintziger Scholarship – Savannah Brooks; Marian Olson Scholarship – Tristan Johnson; Winfield P & Litta M Schuldes Scholarship/Ray & Peg Hirvonen Scholarship – Sindia Rangel
 
Trenary: Theodore Bash Family Scholarship – Jacob Aho
 
Vulcan: Charles & Patricia Nelson Scholarship – Marissa Bazan, Kimberly Cary; Robert Forgette Family Scholarship/ James Smith Scholarship – Amara Bubloni; Upper Peninsula State Bank Scholarship/ Mary Jo Angera Scholarship/ Theodore ‘Ted’ & Eleanor Fornetti Scholarship – Cole Conery
 
Wallace: Richard & Mary Reinhart Scholarship – Amelia Starzynski
 
Wells: Harnischfeger Former Employees Scholarship – Paxton Fedell; Mead Paper Escanaba Scholarship – Sarah Way
 
Wilson: Bay College Annual Scholarship/Percy Weinberg Scholarship/ Mead Paper Escanaba Scholarship – Kyle Getchell; Minnie L. Stein Memorial Scholarship – Emily Johnson; Marian R. Schmidt Scholarship/ Josephine Zajkoski Fine Arts Scholarship – Justin Larson; Marian Olson Scholarship – Mackenzie Lund
Bay College Main,
2001 N Lincoln Road, Escanaba, MI 49829
906.786.5802 Main Campus Directions