Bay College Announces Winter Scholarship Recipients

02/24/2014

Bay College Announces Winter Scholarship Recipients

Bay de Noc Community College has announced the scholarship recipients for the Winter 2014 semester.  The scholarship program is supported by area businesses and organizations, as well as by individuals through endowment and annual contributions.

For information on developing a scholarship fund, contact the Vice President for Institutional Advancement / Foundation, Kim Carne, 906-217-1700.  Bay College is an Equal Opportunity Employer and offers scholarships based on donor defined criteria.  Education programs are offered in Escanaba, Iron Mountain, Manistique, and online.
 
Scholarships were awarded to the following students for the Winter 2014 semester:
 
Alpha: Dr. Mary Cretens Scholarship - Sarah Fredericksen
Bark RiverBay de Noc Great Lakes Sports Fishermen Scholarship - Nicholas Moore; Sam & Elinor Benedict Scholarship - David Russell; Board of Trustees Scholarship - Keerstin Hewlett, Katie King, Nicholas Moore; Dr. Mary Cretens Scholarship - Travis Williams; Dr. Earl Huston Scholarship - Keerstin Hewlett; Ethel & Amy Johnson Scholarship - Austin Martin; Gregg & Mary Johnson Family Scholarship - Courtney Sovey; Daniel & Karen Luchay Scholarship - Nicholas Moore; Arne J & Violet Maki Scholarship - Keerstin Hewlett, Katie King; Alice D Malinowski Scholarship - Austin Martin; William & Lillian Mather Scholarship - Courtney Sovey; Jack Rydquist Scholarship- Thomas Boudreau; Milton Schmidt Scholarship - Travis Williams; Percy Weinberg Scholarship - Michael Tebear; Carl & Ruth Wickman / Ruth & Robert Addison Scholarship - Enisha Hill, Anna Strom
Brampton: Sam & Elinor Benedict Scholarship - Christy Servant
CarneyBay College Faculty & Staff Scholarship - Dustin DeGrave
ChanningDr. Mary Cretens Scholarship - Grace Carey
ChassellAlice Hale Scholarship - Jena Riutta; Ethel & Amy Johnson Scholarship - Jena Riutta
Chatham:  Dr. Mary Cretens Scholarship - Sarah Dartt; Arne J & Violet Maki Scholarship - Justin Taskey
CooksBoard of Trustees Scholarship - Kendra Bloom, Haley Norton; Oliver Felton Scholarship - Brianna Johnson; Hazel Lorvig Scholarship - Kendra Bloom; Donald Moser Scholarship - Brandon Rochefort; Art Slaughter Scholarship - Brandon Rochefort; Minnie L Stein Scholarship - Brandon Rochefort; UP Whitetails Association Scholarship - Haley Norton; Percy Weinberg Scholarship - Holly Severin
CornellBay College Alumni Association Scholarship - Diana Clark; Board of Trustees Scholarship - Richard Hubert; Dr. Mary Cretens Scholarship - Diana Clark, Benjamin Rivard; Delta County Golf Scholarship - John Rappette; Curly DeGrand & Darby Mitchell Scholarship - John Rappette; Jean Seymour Scholarship - Benjamin Rivard
Eben Junction: Arne J & Violet Maki Scholarship - Trevor Maki
Engadine: Arne J & Violet Maki Scholarship - Jacob Yust
EscanabaAltrusa International of Escanaba Scholarship - Rosemarie Morrison; Altrusa / Sue Oldewurtel Scholarship - Danielle Zeigler; American Association of University Women Scholarship - Tracie Walksnice Nelson; Anderson Funeral Homes / Passageways Travel Scholarship - Laura Anderson; Clyde Clifford Anderson Scholarship - Elyse Boardman; John & Miriam Baribeau Scholarship - Jessica Halase; Bay College Annual Scholarship - Jessica Beauchamp; Bay College Memorial Scholarship - Casey King; Willard & Joyce Bero Scholarship - Kimberly Dabney; Board of Trustees Scholarship - Rachel Bugay, Anna Servant; Board of Trustees Scholarship / John Lemmer - Hailey Dimock; Dr. William Butt Scholarship - Elyse Boardman; Joel A Coplan Scholarship - Tyler Myrick; Joseph & Wanda Corcoran Scholarship - Megan Langrick; Dr. Mary Cretens Scholarship - Erica Cooper, Duane Cripps, Brad Derouin, Kevin Fitzharris, Mallery Fisher, Casey King, Haley Lucier, Tyler Myrick, Scott Niquette; Kristi Darmogray Nursing Scholarship - Carolyn Klingshirn; Delta County Chamber of Commerce Scholarship - Jessica Beauchamp; Delta County Golf Scholarship - Bryon Pratt, Brandon Ruby; Delta County Jaycees Scholarship - Aaron Krieg, Danielle Zeigler; Delta County Working Women Scholarship - Tracia Walksnice Nelson; Eagles Auxiliary 1088 / Alice Runkel Scholarship - Brad Derouin; Eagles Past Presidents Club Scholarship - Dionna Harris; Escanaba Noon Kiwanis Club Scholarship - Casey King, Zachary Taylor; Oliver Felton Scholarship - Morgan Delvaux, Megan Langrick, Zachary Taylor; Gafner Machine Scholarship - Anna Servant; Gladstone Swedish Club Scholarship - Stacey Elder; Margaret I Gravel Scholarship - Dan Nylund; Lisa Hanson Scholarship - Jennifer Isham; Lisa Hanson / MNA Nursing Scholarship - Jennifer Isham; Lawrence Hartwig Scholarship - Lindsay LaLonde; John & Muriel Hebert Scholarship - Tamara Cole; Joseph & Vieno Heirman Scholarship - Tracia Walksnice Nelson; Kevin Hendrickson Scholarship - Kimberly Dabney; Robert J & Elva M Hirn Scholarship - Robert Cooks, Nicolette Goodchild, Kevin Stephens, Anna Wagner; Marbey Colburn Hornstein Scholarship - Meghan McCarthy; Donald King Scholarship - Trevor Dollhopf; Louis Kintziger Scholarship - Bridget Beem, Kimberly Dabney, Jon Dowd, Ward Gasman; David Koski Scholarship - Erik Marenger; Barbara Larche Nursing Scholarship - Catherine Lindberg; John Lemmer Scholarship - Erik Marenger; Duane MacGregor Scholarship - Rachel Bugay; Arne J & Violet Maki Scholarship - Michael Shields; Thomas & Beatrice McDermott Scholarship - Stephanie Gasco; Warren H Millard Scholarship - Brad Derouin; NewPage Scholarship - Carly Kangas, Brandon Ruby, Megan Thomma; Hagle Quarnstrom Scholarship - Erica Cooper; Richard & Mary Rinehart Scholarship - Tamara Cole; John A Romstad Scholarship - Trevor Dollhopf; Rusha / Ziemba Volleyball Scholarship - Hailey Dimock; Helen Sackerson Scholarship - Dionna Harris; Schneider, Larche & Haapala Scholarship - Scott Niquette; John Skradski Scholarship - Sara Anderson; Claude & Pearl Tobin Scholarship - Mallery Fisher; Leanne Trebilcock Scholarship - Haley Lucier; UP Garden Tractors Scholarship - Erik Marenger; Percy Weinberg Scholarship - Zachary Taylor; Carl & Ruth Wickman / Ruth & Robert Addison Scholarship - Arik Anderson, Elyse Boardman, Jason Brazeau, Morgan Delvaux, Stacey Elder, Allyson Kane, Andrew Kaiser, Chelsea Lancour, Ashley Mannisto, Matthew Marenger, Adam Polley; Wildlife Unlimited Scholarship - Sarah Milkiewicz; WJMN TV Scholarship - Trevor Dollhopf; Greg & Linda Yagodzinski Scholarship - Duane Cripps, Michael Hill; Josephine Zajkoski Fine Arts Scholarship - Sara Anderson; Sally Zimmer Nursing Scholarship - Dan Nylund  
Felch: Bay West Life Scholarship - Kevin Shepherd
Foster City: Dickinson County Golf Scholarship - Austin Johnson
GardenBay de Noc Engineers Club Scholarship - Levi Tatrow; Sam & Elinor Benedict Scholarship - Colton Ranguette; Dr. Mary Cretens Scholarship - Levi Tatrow
GermfaskBay College Annual Scholarship - Kristy Mattson; Dr. Mary Cretens Scholarship - Kristy Mattson
GladstoneAmerican Legion Cloverland Post 82 Scholarship - Andrew Vincent; Anderson Tackman & Company Accounting Scholarship - Kaylea Doneau; Thomas O Aos Scholarship - Kyle Chellew; Bay College Annual Scholarship - Kaylea Doneau, Timothy Rife, Holly Thompson; Bay College Drama Club Scholarship - Marissa LaVigne; Bay College Faculty & Staff Scholarship - Marissa LaVigne; Bay Sages Scholarship - Timothy Rife; Bay de Noc Great Lakes Sports Fishermen Scholarship - Grace Zimmermann, Sam & Elinor Benedict Scholarship - Laura Alexander; Willard & Joyce Bero Scholarship - Samantha Allsworth; Board of Trustees Scholarship - Laura Alexander, Kyle Chellew, Emily Lucier; Esther Brandt Scholarship - Daniel Williams; Alma Christensen Scholarship - Andrea Shepeck, Samantha Swenor, Daniel Williams; Joseph & Anita Clairmont Scholarship - Elizabeth Nelson; Sam M Cohodas Scholarship - Andrew Vincent; Dr. Mary Cretens Scholarship - Jacqueline Love, Erika Schaeffer, Bryanna Steward, Audrey Strom, Grace Zimmermann; Delta Animal Shelter / Joseph Heller Scholarship - Samantha Allsworth; Delta County Golf Scholarship - Ryan Oshe, Zachary Sturdy, Jessica Valiquette; Disabled American Veterans & Auxiliary Chapter 24 Scholarship - Justin Brazeau; Eagles Auxiliary 1088 Scholarship - Elizabeth Nelson; Elks 354 / Kris Robinson Scholarship - Jenna Leisner; John Erickson Scholarship - Holly Thompson; Escanaba Bay Shore Kiwanis Club Scholarship - Jenna Leisner; Emerson & Mary Gage Scholarship - Andrew Vincent; Ray & Elaine Gorlitz Scholarship - Tara Comeaux; Dr. John Groos Family Scholarship - Jessica Young; Howard Heikkinen Scholarship - Erika Schaeffer; Robert J & Elva M Hirn Scholarship - Eric Lukezich, George McClinchy, Kristin Tonak; Ray & Peg Hirvonen Scholarship - Jessica Young; F. Richard Hoyler Scholarship - Zachary Sturdy; Island Resort & Casino Scholarship - Bobbie Taylor; JMA Nursing Scholarship - Meghan Daley; Krusin Klassics Scholarship - Kyle Brunette; Dr. William & Margaret LeMire II Scholarship - Kayla Nolde; John Lemmer Scholarship - Tanner Monroe; Joyce Lewis Scholarship - Jessica Valiquette; Arne J & Violet Maki Scholarship - Emily Lucier, Raeanna Tardiff, Kim Ann Milkiewicz Scholarship - Emily Lucier; NewPage Scholarship - Ryan Oshe, Bobbie Taylor; Helmer & Blondena Peterson Scholarship - Tarah Heitman, Lauren Nash; Rusha / Ziemba Volleyball Scholarship - Bobbie Taylor; Edward J Sackerson Scholarship - Kathryn Capodilupo, Annie Tardiff; Helen Sackerson Scholarship - Bryanna Stewart, Grace Zimmermann; Upper Peninsula State Bank Scholarship - Megan VanDamme; UP Vintage Tin / Jack Coyne Scholarship - Kyle Brunette; WDBC & Circle M Country Scholarship - Megan VanDamme; Carl & Ruth Wickman / Ruth & Robert Addison Scholarship - Erin Genewick, Jenna Leisner 
GwinnBay College Drama Club Scholarship - Andrew Laken; Bay College Faculty & Staff Scholarship - Andrew Laken
Harris:  Robert & Mildred Bink Scholarship - Sarah Madalinski; Dr. Mary Cretens Scholarship - Sarah Madalinski
HermansvilleBay College Faculty & Staff Scholarship - Janey Hudson; Board of Trustees Scholarship - Lucas Ammel, Nicholas Ammel
Iron MountainMary Jo Angera Scholarship - Julia Miller; Blanche Arnell Scholarship - Preston Kuchar; Brule / Latourelle Nursing Scholarship - Chad Niemi; David Carey Family Scholarship - Katelind Christesen; Alma Christensen Scholarship - Alysa Fayas; Robert Christensen Scholarship - Christine Rice; Dr. Mary Cretens Scholarship - Josiah Bradbury, Christy Cootware, Nikki Kleiman, Heidi Olson; Dickinson County Golf Scholarship - Preston Kuchar, Emily Sherk; Oliver Felton Scholarship - Daniel Carlson; Jack Gingrass Scholarship - Emily Sherk; Marion Groos Scholarship - Julia Miller; Alice Hooper Taylor Scholarship - Nikki Kleiman; Ethel & Amy Johnson Scholarship - Michelle Bargo, Kelly Callahan, Alicia Trottier; C Gust Peterson Family Scholarship - Heidi Olson; Helen Sackerson Scholarship - Josiah Bradbury; Schneider, Larche & Haapala Scholarship - Christy Cootware; Verso Paper Scholarship - Christine Rice
Iron RiverRobert & Mary Hansley Scholarship - Jessica Brzoznowski; Ethel & Amy Johnson Scholarship - Melissa Cronkright, Jessica Brzoznowski; Carl & Ruth Wickman / Ruth & Robert Addison Scholarship - Samantha Donati
IshpemingBay College ‘Bids for Bay’ Scholarship - Gerald Thick; Arne J & Violet Maki Scholarship - Gerald Thick
KingsfordTheodore Bash Family Scholarship - Lee Rice; Bay College Annual Scholarship - William Nelson, Alyssa Nowak; Bay College Faculty & Staff Scholarship - Amber Wender; Alma Christensen Scholarship - Maksim Kuzenny, Marina Kuzenny; Dr. Mary Cretens Scholarship - Stacey Bartl, Lee Rice, Ossie Weinert; Oliver Felton Scholarship - Stacey Bartl, Jennifer Price; Robert Forgette Family Scholarship - William Nelson; Joseph & Ida Groos Scholarship - Jennifer Price; Karen Kleikamp Scholarship - Antoinette Cirrincione; Arne J & Violet Maki Scholarship - Ashley Harris; Charles & Patricia Nelson Scholarship - Dalton Allen, Ronald Axberg, Antoinette Cirrincione, Mercedes Tappy; PEO Chapter CX Scholarship - Kari Lundin, Amber Wender; Joseph, Mary, Josephine & Margaret Sayklly Scholarship - Ossie Weinert; Robert & Anne Schmit Scholarship - Jenna Weis; Winfield P & Litta M Schuldes - Jenna Weis; James P Tolfa Scholarship - Kassandra Lee, Danielle Roberge; United Commercial Travelers / Peterson Scholarship - Kassandra Lee; Upper Peninsula State Bank Scholarship - Ossie Weinert; John & Lillian Wickman Gustafson Scholarship - Brenda Rugg    
ManistiqueBay College Annual Scholarship - Hali Carlson, Raeanne Robinson; Dr Mary Cretens Scholarship - Hali Carlson, Shannon Woehlert; George & Alice Harvey Scholarship - Dorothy Holmberg; Ethel & Amy Johnson Scholarship - Dorothy Holmberg; Louis Kintziger Scholarship - Edward Rethman III, Raeanne Robinson; Krusin Klassics Scholarship - Tyler Hase; Alice & Victor Powers Scholarship - Shannon Woehlert; Water Technology Scholarship - Gerald Johnson
McMillanEsther Brandt Scholarship - Emily Johnson; Alma Christensen Scholarship - Emily Johnson
NahmaAlma Christensen Scholarship - Laura Sefcik
NegauneeEthel & Amy Johnson Scholarship - Tonya Gustafson; Alexander Kincaide Curran Scholarship - Tonya Gustafson
NewberryOliver Felton Scholarship - Angela Fossitt; Clayton Ford Scholarship - Angela Fossitt; Louise Soderholm Scholarship - Kristin Smithson
Niagara: Jack & Caroline Banfield Scholarship - Michael Trulock; Theodore Bash Family Scholarship - Michael Trulock; Bay College Annual Scholarship - Tabatha Davis; David Carey Family Scholarship - Melinda MacDonald; William & Thomas Gasman Scholarship - Tabatha Davis; Arne J & Violet Maki Scholarship - Cory Marcouiller  
NorwayBay West Life Scholarship - Joan Scott; Board of Trustees Scholarship - Christina Pollard; Dr. Mary Cretens Scholarship - Joan Scott; Harnischfeger Former Employees Scholarship - Jessica Cary Davis; Patrick & Marie Kearney Scholarship - Joan Scott; Arne J and Violet Maki Scholarship - Christina Pollard; Donald Moser Scholarship - Steven Lawnicki; Charles & Patricia Nelson Scholarship - Amber Manowski; Arnold & Emily Williams Scholarship - Steven Lawnicki
PerronvilleAlger Delta Cooperative Electric Association Scholarship - Karleigh Sundquist; Board of Trustees Scholarship - Karleigh Sundquist; NewPage Scholarship - Karleigh Sundquist
PowersBoard of Trustees Scholarship - Clarissa Kell; Robert & Mildred Bink Scholarship - Clarissa Kell
Rapid RiverAlger Delta Cooperative Electric Association Scholarship - Katrina Pavlat; Board of Trustees Scholarship - Danyelle Keenan, Audrey Larsen, Kristin Lordson, Katrina Pavlat; Delta County Golf Scholarship - Jerri DeMenter; Leona Erickson Scholarship - Victoria DeMenter; Escanaba Noon Kiwanis Club Scholarship - Eugene Fletcher; Oliver Felton Scholarship - Victoria DeMenter; Thomas Folwell Scholarship - Eugene Fletcher; Dr. Louis Peter Groos Scholarship - Eugene Fletcher; Robert J & Elva M Hirn Scholarship - Vita Cobb; Marbey Colburn Hornstein Scholarship - Kristin Lordson; Ethel & Amy Johnson Scholarship - Lisa Westerback; Louis Kintziger Scholarship - Kristin Lordson; Patsy (Pat) Link Scholarship - Noelle Cutler; Shirley McCreary Scholarship - Lisa Westerback; UP Garden Tractor Scholarship - Sidonie Scizak; Wedding Show Scholarship - Noelle Cutler; Carl & Ruth Wickman / Ruth & Robert Addison Scholarship - Zachery Christianson, Heather Pfiester, Sidonie Scizak
RockBayBank Scholarship - Daniel Sirtola; Bay College Annual Scholarship - LeAnn Salmi; Bethany Lutheran Church of Perkins Scholarship - Kelsie Nummilien; Board of Trustees Scholarship - Ty Barron, Michael Jewell, Kelsie Nummilien, Daniel Sirtola; Dr. Mary Cretens Scholarship - Megan Kayser; Marbey Colburn Hornstein Scholarship - Elizabeth LaChapelle; Krusin Klassics Scholarship - Brett Moberg; Roy I Larson Scholarship - Brett Moberg; Vincent Myers Scholarship - LeAnn Salmi; George & Edith / Robert & Eleanor Weingartner Scholarship - Megan Kayser
SagolaBay College Faculty & Staff Scholarship - Taressa Adams; Board of Trustees Scholarship - Marissa Jauquet; Dr. Mary Cretens Scholarship - Ashley Johnson; Dickinson County Golf Scholarship - Ashley Johnson; Wells Fargo Bank Scholarship - Marissa Jauquet
Shingleton:  Ray & Peg Hirvonen Scholarship - Rachelle VanLandschoot; Pettitt & Yaste Straub Scholarship - Rachelle VanLandschoot
Spalding:  Janice Mills Scholarship - Samuel Murray; Percy Weinberg Scholarship - Brooke Schram; Vanda Zajkoski Scholarship - Samuel Murray 
Stephenson: Board of Trustees Scholarship - Megan Zahorik; Dr. Mary Cretens Scholarship - Susan Stanley; Anita Lewis Scholarship - Megan Zahorik; Zajkoski Family Scholarship - Susan Stanley
WellsAltrusa / Eva Flemstrom Scholarship - Olivia Barron; American Association of University Women / Jokippi Scholarship - Mindy Malenfant; Bay College Annual Scholarship - Jane Baribeau; Delta County Golf Scholarship - Matthew Meerstein; Eagles Auxiliary 1088 Scholarship - Matthew Meerstein; Robert J & Elva Hirn Scholarship - Derik Parmley; Dr. & Mrs. Roy B Johnson Family Scholarship - Lisa McGraw; Art & Tess Messier Nursing Scholarship - Haley Davis; NewPage Scholarship - Olivia Barron; Joseph, Mary, Josephine & Margaret Sayklly Scholarship - Jane Baribeau; Wells Lioness Scholarship - Jane Baribeau; Vanda Zajkoski Scholarship - Haley Davis
WilsonRobert & Mildred Bink Scholarship - Cynthia Burns; Alma Christensen Scholarship - Tarra Moran; Dr. Mary Cretens Scholarship - Jena Mercier; Oliver Felton Scholarship - Cynthia Burns